• אבן חושן

אותיות טולדו

”אותיות טולדו“ הוא ספר שני בסדרת ספרי טיפוגרפיה וקליגרפיה ’ברקת‘. האותיות פותחו ועוצבו על-ידי בן ציון נחמיאס על פי ארבעת האותיות שנמצאו בבית הכנסת שמואל הלוי בטולדו. מהדורה ראשונה של הספר עוצבה, הוקלדה, נדפסה ונכרכה בבית המלאכה של אבן חושן על נייר Arches 160 גרם, באות נרקיסים במהדורה בת 4 עותקים. מהדורה נוספת בת 22 עותקים כמספר אותיות האלף-בית נדפסה על נייר סאנדנס 118 באות קורן.כל עותק במהדורות המיוחדות מלווה בציור ”שטיח“ מקורי וחתום על-ידי האמן

 

 

"אותיות טולדו"
לפני למעלה ממאתיים שנה, בשנת 1795, פורסם במדריד מחקרו של הפרופסור לשפות שמיות, דון חואן יוזף היידק
(Don Juan Joseph Heydeck), על "עיטורי אותיות עבריות כפי שנמצאו בכנסיית אל טרנסיטו". מחקרו מוכיח כי בקירות בית הכנסת נמצאות גם אותיות עבריות שונות מאלו המוכרות לנו, שעוצבו בידי אומן יהודי. באחד מן השלבים של עיטור בתי הכנסת נרשמו על הקירות פסוקים באותיות עבריות כאלו. ככל הידוע לא כל האותיות היפהפיות הללו נחשפו, וכיום ידועות לנו רק ארבע האותיות שנחשפו במחקר הנ"ל והן: אל"ף, מ"ם, פ"א, שי"ן.
בהשראת ארבע אותיות אלו החלטנו לעצב ולהשלים את האותיות היפהפיות מאל"ף ועד תי"ו. בתחילה עוצבו אותיות רגילות בלבד, ולאחר מכן גם אותיות רבא מקושטות. במהדורה המיוחדת גם שילבנו עמוד שטיח שאיירנו בהשראת כתבי יד עתיקים. עוד הבאנו בספרנו את האגדה מתוך הספר "אגדת היהודים", המספרת על מאבקן של האותיות העבריות לשמש כאות הפותחת הראשונה של ספר הספרים. כל אות ונימוקיה עמה.
בן ציון (בני) נחמיאס

 

מחיר קטלוגי: 48.00 ש"ח
המחיר שלנו: 38.00 ש"ח
החיסכון שלך: 21%
עבור לתוכן העמוד