• אבן חושן

הללי נפשי - 49 קלפים

 

ניתן לרכוש את הספר ברכישה ישירה באתר החדש
www.evenhoshen.com

קופסא זו מכילה 49 קלפים, ובהם פסוקי תהלים מאויירים ומתורגמים לאנגלית וכן מדריך קצר לעבודה פנימית באמצעות הקלפים.
- כוחם של הקלפים שאוב מספר התהלים.
השימוש בהם נועד להאיר מצבים אנושיים באור חדש, להעניק השראה או לעורר לתפילה.

יחד עם הקלפים הללו יצא לאור גם הספר "הללי נפשי" המכיל פירושים מפורטים והעמקה נוספת.

לתגובות והערות:
halelinafshi@gmail.com

 

הקדמה

בחבילה שבידכם 49 קלפים. כל אחד מהם הוא שער לעולם פנימי ולהעמקה רוחנית. ברוב הקלפים תמצאו פסוק מספר תְּהִלִּים. בחלק מהם תמצאו רק קטע מפסוק, ובחלק אחר, שניים או שלושה פסוקים.

נוסף על הפסוקים שבחרנו, תוכלו למצוא בספר תְּהִלִּים פסוקים מופלאים ומרגשים נוספים. כל שדרוש למציאת הפלא, הוא עיון עמוק בפסוק.

את הפסוקים בחרנו תוך קריאה דקדקנית ואִטית מאוד של מזמורי תְּהִלִּים, ומתוכם זיהינו את אלה אשר ריגשו אותנו מאוד. השתדלנו לתת להם לבחור בנו ולהיפתח לפנינו. פסוקים מסוימים ביקשו מאִתנו להעמיק לתוכם, ולשהות עמם. זוהי גם ההזמנה של הקלפים האלה: לשהות ולתת כל פעם לפסוק אחד, למילה אחת או לכמה מילים לחדור עמוק לנפש. לתת לשפה של התהילים להתחבר לשפה הפנימית שלנו. לשאול את המילים מה הן אומרות ואיך הן מתחברות לחוויית החיים האישית. המילים שׂשׂות לחשוף את עצמן, אם רק מקשיבים להן בתשומת לב. לכל מילה רבדים רבים, שאותם אפשר לגלות דרך  השורש שלה, ודרך האותיות המרכיבות אותה. כל מילה מקיימת קשרים אסוציאטיביים עם מילים אחרות, והעלאת קשרים אלה חושפת את העושר הטמון בשפה, וכן מרחיבה מאוד את המשמעות הראשונית של הפסוק שקראנו.

בפסוקי תְּהִלִּים אנו מוצאים היבטים שונים של החוויה האנושית. הם שופעים חכמה ודעת, שמחה ועצב ובעיקר – חוסר פחד. הם לא מהססים לעמוד מול העצמי הפרטי שלנו, ומול העצמי הכללי, ולבדוק, לחקור, לקבּל ולהתריס, לאהוב ולשנוא, ולבסוף – לקרוא לדברים בשמם. הם מכילים ביטויים  של הודיה והלל, ביטויים של כעס, ושל אובדן דרך, ומולם ביטויים של מציאת דרך. נמצאים בהם גם גילויים של געגועים וכמיהה לחיבור וגם של מלאות והכרת תודה.

הקלפים הללו יכולים לסייע בביטוי של חוויה שקשה לבטא אותה. הם מעבירים מסר שכּל הרגשות הם ראויים, ושכּל החוויות הן מקודשות. הם מעניקים מרחב להתבוננות על הזרם המשתנה של החיים,  ועל המרחב האלוהי שכּל החוויות קורות בתוכו. 

 

כמה מילים על הציורים

 

הציורים המלַווים את הטקסט, עלו מתוך מדיטציות והתבוננות עמוקה במשמעותם של הפסוקים. רוב הציורים מכילים בתוכם מְמדים מוגדרים ומְמדים מופשטים, ומשאירים מקום למתבונן להכניס את הפירוש האישי שלו. נסו להתבונן בקלף כאילו אתם צופים בנוף. שימו לב למילים כאילו היו  נקודות ציון בנוף. איזו מילה מושכת אתכם במיוחד? איזה קטע בציור? איזה צבע? תוכלו לנסות להשתמש בקלפים כמקור השראה ולצייר את הציור האישי שלכם לפסוק שקיבלתם. לפעמים הציורים יעזרו לכם לפרש את הפסוקים, ולפעמים להפך . הכוונה היא שגם הציורים וגם הפסוקים יעזרו בפירוש ובהבנת ממדים שונים של החיים.

 

כמה מילים על תרגומי הפסוקים

 

כל תרגומי הפסוקים שיצרנו אינם רק מילוליים. בכל אחד מן התרגומים השתדלנו לכלול את תמצית משמעותו של הפסוק, כפי שהתגלתה לפנינו. השפה העברית היא תמציתית מאוד, ומערכת השורשים המסועפת שלה מעניקה לכל מילה משמעויות רבות. גילינו מחדש את עומקה ואת יופייהּ של השפה, ועל כך אנו אסירי תודה. הצורך לתרגם את הפסוקים נולד במפגשים  עם אנשים שאינם דוברי עברית. המעבר לשפה האנגלית אילץ אותנו להעמיק את היכולת הפרשנית שלנו, דבר שסייע לזקק את משמעות הפסוק, וחשף בפנינו תכנים חדשים ומפתיעים. גילינו שהתרגום הוא משמעותי גם לדוברי עברית, אשר השפה המקראית זרה להם. שאלה מיוחדת

עלתה בפנינו כאשר נדרשנו לתרגם את שמות האלוהים. את המילה "אלוהים" תרגמנו כ- God, בעוד שאת שם י-ה-ו-ה, תרגמנו כ- Being, וכך הענקנו לו משמעות של דבר המתהווה תמיד. בעצם, הפכנו פועל לשם – בלי לוותר על האיכות הפועלת – בדיוק כמו שעשתה התורה עם שם הוי"ה.  את השם י-ה תרגמנו על פי המצלול שלו – Yah, והוא נותר כמילת קריאה המביעה התפעלות. השפה האנגלית אִפשרה לנו לשחק עם האותיות הגדולות, וכך לתת למילים "רגילות" משמעות חדשה, המרמזת על קדושתן: השימוש באות גדולה בא כאשר המילים מוסבּות על אלוהים, או כאשר הן ניתנות לקריאה כשמו של האל ממש. לדוגמה: המילה Peace, תיקָרֵא לא רק כ"שלום" אלא גם כאחד משמותיו של אלוהים.

 

איך משתמשים בקלפים?

 

אפשר להשתמש בקלפים בזמנים שונים: בזמנים של מחלה או משבר, בזמנים של שמחה והודיה, בזמנים של התלבטות משמעותית או בזמנים של רגש לא ברור שרוצה למצוא בירור וביטוי.  אפשר לפתוח קלף מוקדם בבוקר כמקור השראה ליום כולו, או מאוחר בלילה, כדרך להתבונן על היום שעבר, מתוך זווית חדשה ומשמעותית.

בהמשך החוברת תמצאו רשימה של כל הפסוקים המופיעים בקלפים לפי הסדר. מתוך כל פסוק בחרנו מילת מפתח – מילה המשמשת כציר להבנת הפסוק, ואשר ניתן לשאתה בזיכרון באותו היום, ולבחון את הדברים לאורה.

כן תמצאו ברשימה התכוונות מקוצרת המיוחסת לכל פסוק ופסוק, המדגישה את המשמעות ואת העבודה הפנימית הנגזרת ממנו. פירוש נרחב יותר לכל פסוק אפשר למצוא בספר "הללי נפשי".

 

פתיחה של קלף אחד- פתיחת הבהרה או השראה

 

הדרך הפשוטה והישירה ביותר לשימוש בקלפים היא לפתוח קלף אחד מתוך החבילה. לפני בחירת הקלף רצוי לחדד את מטרת הפתיחה. למשל, האם הקלף שייבָּחֵר נועד לתת השראה כללית? האם הוא נועד לזרות אור על מצב מסוכסך בחיים? האם הוא נועד ללמד אותנו משהו על קשר אנושי בחיינו?  אם הפתיחה מכוונת לענות על שאלה, חשוב מאוד לנסח את השאלה בצורה בהירה ככל האפשר. כדאי לערבב את הקלפים לפני כל פתיחה – כדי להתחבר אליהם. זמן הערבוב הוא זמן טוב ליצירת התכוונות. אם רוצים שהבחירה תהיה אינטואיטיבית, אפשר לבחור את הקלף עם היד החלשה. היתרון בבחירת קלף בודד הוא, שהתשובה שתתקבל תהיה פשוטה. כדאי ללמוד את הפסוק שקיבלתם בעל-פה, כדי לאפשר לרוחו ללווֹת אתכם במשך היום.

 

פתיחה של שני קלפים – פתיחת האיזון

 

פתיחה של שני קלפים מומלצת כדי ללמוד כיצד ליצור איזון בין ממדים שונים בחיינו.  נוכל לפתוח שני קלפים, כדי ללמוד על הממד החיובי והממד השלילי של הנושא שאנו מתלבטים לגביו. אפשרות אחרת היא לפתוח קלף אחד שיבהיר לנו מהי המלחמה הפנימית שאנו מתמודדים איתה, וקלף שני שיבהיר לנו מהי הדרך לשלום, שבה אנו נקראים ללכת. קלף אחד יכול להיות בעבור המימד הזכרי, האקטיבי, בחיינו, וקלף אחר בעבור המימד הנקבי, הפסיבי.  לאחר פתיחת שני הקלפים מומלץ לנסות לדמיין תמונה המכילה בתוכה אלמנטים משתי התמונות, תמונה מאחדת היוצרת חזון של השלמה.

 

פתיחה של שלושה קלפים – פתיחת הדרך

 

פתיחה של שלושה קלפים מומלצת כדי להצביע על תהליכים.

נוכל לפתוח קלף אחד לעבָר, קלף אחד להוֹוה, וקלף אחד לעתיד. תוכלו להשתמש בפתיחה זו כדי להמחיש לעצמכם מאין באתם ולאן אתם הולכים. פתיחה זו תבהיר לכם את הדרך שעברתם עד כה, היכן אתם נמצאים כעת, ומהו הכּיווּן להתפתחותכם העתידית.

אנו ממליצים לחפש סוגי פתיחות נוספים, שאולי יתאימו לכם יותר מאלה אשר המלצנו עליהם. אבל קודם לכן, כדאי לתרגל את הפתיחה הראשונה, עד שתגיעו לשליטה טובה בה. כשתוכלו לפענח את משמעותו של קלף בודד, ולחבר בינה לבין חוויותיכם או חוויותיהם של הקרובים לכם, תוכלו להמשיך לפתיחות מורכבות יותר.

 


 הטארוט היהודי

 

עבור שומרי תורה ומצוות קלפי טארוט הם איסור חמור, אבל מה דין קלפי "הללי נפשי" שעליהם פסוקים מתהילים, ו"פתיחה" בהם אמורה להוביל להתבוננות עצמית?
יואב פרידמן | ידיעות אחרונות, 23.3.2009


 

נמצאים בצומת דרכים בעבודה? יש לכם איזו תחושה לא ברורה שאתם רוצים לפענח? רגע של משבר או מחלה חלילה? אחריהקואוצ'ינג היהודי, מגיעה כעת האופציה הרוחנית-מיסטית - קלפי "הללי נפשי" שעליהם ציוריםופסוקים מתהילים. הקלפים נועדו ל"פתיחה" ומכוונים לעבודה עצמית, שממנהעשויות לצמוח התשובות.

 

מי שיצרה את הקלפים היא אמה שם-בה אילון, שעוסקת בתמיכה רוחנית לאנשיםשמתמודדים עם מחלות סופניות ומשוחחת איתם על משמעות החיים, הימצאותו שלאלוהים ושאלות נוספות שעולות. "הקלפים הם בשום אופן לא ניבוי עתידות", היאמבהירה. "הכוונה היא לשאול את עצמך שאלה, ואז לפי הקלף שיצא להתכוונןלאיזשהו מבט פנימי על רגש מסוים, התנהלות או מחשבה - ולהחליט מתוך עצמך מהכן לעשות ומה לא".

 

אילון מספרת שעמלה במשך חמש שניםעל הקלפים, יחד עם החברותא שלה ללימודים, אייל בר כוכבא. "נכנסו לעומקם שלהמילים", היא אומרת. "לכל פסוק הענקנו פרשנות מילולית, פרשנות חזותיתוהצעה להתבוננות פנימית. הסתכלנו על כל מילה, וגילינו בה עוד פנים - ורצינו באמצעותם להכיר את עצמנו טוב יותר. לבדוק איך המילים הללו נוגעותבממד החוויתי".

 

למי שרוצה להתנסות בקלפים היא ממליצה להתחיל עם פתיחה של קלף אחד, ולא לנסות פתיחות מורכבות יותר של שניים או שלושה קלפים בבת אחת.

 

זה נשמע מאוד דומה לטארוט, אין כאן "עבודה זרה"?

 

"ממש לא. אנחנו מאוד נזהרים מכך. בסופו של דבר הכל תלוי באיך משתמשיםבקלפים. הרעיון הוא שמדובר בפסוקים קדושים של תהילים וכל אדם מוזמן לשהותעם פסוק כזה או אחר לעומקו. אפשר למשל פתוח קלף אחד להשראה מדי בוקר, שיקרין על היום. למשל אם יצא 'שיוותי ה' לנגדי תמיד', באותו יום האדם צריךלזכור מה זה שיוותי ומה המשמעות. אם מישהו פותח קלף בצומת בחיים זה יכוללכוון אותו להתכנסות כזו אחרת, שמשם אולי יבין מה עליו לעשות. אנו מאודמעודדת שלא לפרש את הקלפים באופן פשטני, הם לא נותנים תשובות ישירות ולאמכוונים ל'כן או לא'". 

 

ובכל זאת, באקראיות הזו יש אולי צד מיסטי מדי עבור היהדות

 

 "לא חייבים לפתוח קלפים הפוכים, באקראי. אפשר גם לבחור מתוך קלפיםפתוחי - את הקלף שהלב נמשך אליו. לפעמים זה יכול אפילו רק לחדד את השאלהשנשאלה".

"נעצרת על פסוק במשך חודשים"

אילון אומרת כי שוחחה עם כמה רבנים בעניין הקלפים וחלקם אפילו ברכו עלכך. אחרים, כך היא מספרת, שאלו שאלות ורצו לברר האם ציורים מגשמים אתהפסוק (הם לא). לדבריה, מהתגובות שקיבלה הבינה שאין בעיה להשתמש בקלפיםבצורה שהיא ובר-כוכבא מציעים.

אל חפיסת הקלפים מתלווה חוברת שבה הסבר קצר מאוד על כל פסוק, המכוון אתהפותח. פרט לכך, ניתן לרכוש גם ספר שמרחיב מאוד את ההצעות הפרשניותלפסוקיםשנבחרו. בסך הכל מדובר בעשרות פסוקים מתוך כ-2,000 שבספר תהילים.   

 אילון, שפגשה במסגרת עבודת באנשים רבים שקוראים תהילים, אומרת כי בסך הכל היא מבקשת להציע סוג אחר של התבוננות בפסוקים - לא לקרוא אותם כמעין ריצה למרחקים ארוכים, אלא להתעכב עליהם ולנסות לקשר אותם באופן משמעותי לחיים. "למעשה הכל התחיל כשגיליתי שאני קוראת תהילים קצת אחרת. לפעמים הייתי נעצרת על פסוק אחד במשך שעות, ימים או חודשים ובוחנת איך הוא מתקשר לשפה הפנימית שלי. כשאני עושה זאת, נולדות לי תובנות, פרשנויות ותחושות חדשות".

 

מחיר קטלוגי: 120.00 ש"ח
המחיר שלנו: 96.00 ש"ח
החיסכון שלך: 20%
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
2. אביבית (16/04/2020 14:38:57)
עבור לתוכן העמוד